Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Jakoś to nie będzie! Blog Agaty Passent - Kolejna witryna oparta na WordPressie Jakoś to nie będzie! Blog Agaty Passent - Kolejna witryna oparta na WordPressie Jakoś to nie będzie! Blog Agaty Passent - Kolejna witryna oparta na WordPressie
Pieniądze

29.11.2018
czwartek

Bursztyn i złoto

29 listopada 2018, czwartek,

„There ain’t no such thing as a free lunch”, czyli nasze stare „nie ma nic za darmo”, tłumaczy wygórowaną stawkę, jakiej zażądał ostatnio pewien pan Marek Ch., chwilowo człowiek bez nazwiska, bo zatrzymany, nazwisko też zatrzymane, ale może znowu je odzyska, odbierze z jakiejś przechowalni z nazwiskami, wraz z kluczykami do limuzyny i bielizną, i nie będzie samotnie telepał się po labiryncie pokojów przesłuchań niczym kafkowski Józef K.

Mijają lata, czas odmierzają kolejne rodzinne uroczystości, o, tu fotografia z chrzcin, a tu z 90. urodzin dziadka, dziadek ze wszystkimi swoimi zębami i wnuczkami, a tu z obrony naszej Julci, do twarzy jej z doktoratem, a tu prababacia przy saniach. Równolegle w niepodległej ojczyźnie kolejne afery – o, to było za czasów Rywina, pamiętacie film „Pan Tadeusz”, to chyba tego Rywina produkcja, a co z nim, czy on jeszcze żyje? Dzieci dojrzewają, lata afery „i czasopisma”, potem restauracyjnie się porobiło – a to lokal Pędzący Królik, a to Sowa i Przyjaciele – poznajemy słowo „lobbing”, bo wcześniej lobby to były dla nas tylko w tenisie i piłce nożnej. Następnie swojskie bursztyny i złoto stają się światowym „amber” i „gold”, a kamienice i mieszkania w całej Polsce odzyskują spadkobiercy, którzy wstali z grobu bez pomocy ekshumacji. Teraz prócz urządzeń antysmogowych w modzie są szumidła.

Na tym tle nie dziwi, że Jarosław Kaczyński latami nie miał konta w banku – bardzo wyrachowany.

Tymczasem komentatorzy niczym kibice MMA jarają się, kto kogo wykończy, kto się przekręci, czy rząd upadnie, wszystkie chwyty dozwolone, można korespondencję ujawniać, nagrywać – historia nie kończy się nigdy.

Na takiej pustyni intelektualnej dobry prawnik jest bezcenny. W czasach gdy tyle mówi się o prawnikach z kręgosłupem, gdy polscy prawnicy negocjują nasze losy na arenie europejskiej – inteligentny, zaufany, skuteczny prawnik jest grzechu wart. Bez prawników jesteśmy bezbronni, bo nie wiemy nic o prawie, nie wiemy, jak funkcjonuje państwo, nie wiemy, na czym polega prawo finansowe, jak działają banki, jak funkcjonuje giełda, jak funkcjonują piramidy finansowe, czym jest rachunek zysków i strat, pierniczy się niektórym nawet przychód z dochodem, coś jak odpływ i przypływ, a czym jest spread i czym się różni fundusz, filar i fular? Może córka szwagierki, ta, co wyjechała na studia na SGH, coś tam kojarzy, albo ten wujek, który jest komornikiem, wytłumaczy, dlaczego ten kurs franka huśta się jak gibon na gałęzi.

Nie oszukujmy się – łatwo nas oszukać. Pisano, że ofiarami przekrętu Amber Gold są przeważnie ludzie starsi. Czyżby? Czyżby młodsi byli lepiej wykształceni albo mniej pazerni, łakomi na szybki zysk? Nie padłam ofiarą afer finansowych zapewne tylko dlatego, że nie mam czego tracić. Miałam szczęście, że mój ojciec jest ekonomistą i że mieszkałam w USA, gdzie takie „bezduszne” hasła jak „there are no free lunches” są wpajane niemowlakom wraz z kaszką bananową. Czym była i jest przez ostatnie sto lat edukacja ekonomiczna i prawna w naszych szkołach podstawowych, liceach i na studiach? Czy znajomość funkcji trygonometrycznych w trójkącie, którą brylujemy na maturach z matematyki, pomogła klientom Amber Gold pomyśleć, że może obiecany zysk jest niebezpiecznie wysoki? Czy była w szkołach naszych babć i waszych szkołach lekcja o giełdzie lub konstytucji? U mnie nie, u babci pewnie lansowano gospodarkę centralnie planowaną. Mojej matki żaden finansista nie oszukał, bo ona cały majątek rozdawała. Wyciągów z banku, które przychodziły pocztą, nawet nie czytała. Po jej śmierci w szufladzie znalazłam setki nieotwartych kopert z banku.

Czy przeciętny polski magister, ja, wy, wasze dzieci wiedzą, tak pi razy oko, czym zajmują się urzędnicy KNF? Ten skrót to tak jakby KFC, prawda? I to jest dopiero afera.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. Pani Agato, KNF byl jedyna instytucja ktora odpowiednio zareagowala na przestepcze dzialania Amber Gold ostrzegajac i umieszczajac ta spolke na „czarnej liscie”. Pozostale instytucje panstwowe, z prokuratura na czele, sromotnie zawiodly. Ma pani w pelni racje, rzadza latwego zysku zaslepila wielu niezaleznie od wieku i wyksztalcenia, wszyscy znaja chyba historie profesora, ktory oszczednosci zycia utopil w Amber Gold. Ale slyszalem tez historie ludzi, ktorym banki niemieckie sprzedawaly akcje Lehman Brothers jako lokate kapitalu jeszcze w przeddzien bankructwa tegoz. A do fundacji (piramidy finansowej) Mudoffa, ktory „orznal” klientow na ponad 5 mld. US$ byly zapisy i trzeba bylo miec kogos polecajacego. I jakie tegie lby utopily swoj majatek u Madoffa! Wniosek: Narodowosc, intelekt, wiedza itd. nie chronia przed zaslepieniem, ktore opanowuje wielu jak zaswieci im w oczy perspektywa nadzwyczajnych zyskow.
    Z szacunkiem
    Zbigniew

  2. „…nasze stare „nie ma nic za darmo”, tłumaczy wygórowaną stawkę, jakiej zażądał ostatnio pewien pan Marek Ch., ”
    Prawdopodobnie pan Ch., robił za słupa i zażądał w imieniu kogoś ważniejszego od siebie. Dalsze losy pana Ch., będą zapowiedzią, przestrogą, wizytówką, systemu prawa i sprawiedliwości IV RP.