Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Jakoś to nie będzie! Blog Agaty Passent - Kolejna witryna oparta na WordPressie Jakoś to nie będzie! Blog Agaty Passent - Kolejna witryna oparta na WordPressie Jakoś to nie będzie! Blog Agaty Passent - Kolejna witryna oparta na WordPressie
Więź

22.05.2018
wtorek

Może kardynał Nycz wymodli dotację dla kwartalnika „Więź”?

22 maja 2018, wtorek,

A Nycz a widelec duch święty da komisji ekspertów w MKiDN jakiś znak i komisja naprawi błędy. Cuda się zdarzają – fakt, że kardynał Nycz pokonał bariery (w postaci tymczasowego muru oraz policjantów) uniemożliwiające pomoc protestującym niepełnosprawnym, każe wierzyć w jego moce. Sejm od roku przypomina Berlin Wschodni. Odcina się go na różne sposoby i Polacy będą musieli robić podkopy tunelowe, by tam się dostać. Może tarcza Krystyna przyjdzie z pomocą – drąży właśnie tunel szlakowy dla metra na Wolę.

Modlenie się o zdrowie dla niepełnosprawnych, modlenie się o siłę dla ich matek (rzadziej ojców) jest jedyną strategią, jaką mamy na poprawę ich losu. Wczoraj słyszałam na ulicy, jak jeden młody facet mówił do kumpla o proteście niepełnosprawnych: „Daj spokój. Te matki grają swoimi dziećmi”. Ale Kościół modli się też przecież o te okrutne cwaniary matki. Bo to złe kobiety są. Jak urodzą – to złe, bo grają cierpiętnictwem. A jak usuną ciążę – to morderczynie. Warto wyrazić w modlitwie wdzięczność za to, że nie jest się matką. Jeśli Polak chce zdrowia – musi je sobie wymodlić, bo ostatnimi laty każdy rząd boi się podnosić składki na zdrowie i podatki.

Na pewno brak dotacji dla „Więzi” to smutek. Jak umacniać podziały, to wszędzie – nawet wśród katolików. Wykształciuchy i mądrale kościelni niech się odsuną od koryta. Przerażenie jednak wzbudza lektura listy projektów i organizacji, które dostały dotację od Narodowego Centrum Kultury, bo widzimy, że to nie jest jakieś urzędnicze niedopatrzenie, jakaś jednostkowa histeria z nienawiści czy odwecik. Kardynał Nycz musi modlić się w dwójnasób. Rękami i nogami. By odwrócić ten trend. Sam kardynał Nycz nie da rady. Ja też się modlę, wierząc w siłę modlitwy. Pomaga. Szczególnie mnie. Mam wrażenie, że coś zrobiłam, choć efektów brak.

Na co dało ostatnio NCK? Poczytajcie listy projektów dotowanych. Coś z harcerstwem koniecznie. Do harcerstwa dodaj coś o papieżu. Ale nie tym ani tamtym, tylko o tym naszym. Zuchy i drużynowe w koncercie na 40. rocznicę wyboru papieża. Wpisz do wniosku coś z patriotyzmem. Biało-czerwonym, ogromnym, nadmuchanym bardziej niż słoń Mrożka. Dogadaj się z Fundacją Pietrzaka i zróbcie coś z „niepodległą” w tytule. Jesteście biblioteką? Nic nie szkodzi. Dajcie coś z orłem białym w nazwie projektu. Działacie od lat? Trudno. Zejdźcie do podziemia. Statut można zmienić. Możecie nazwać się np. Fundacja Podziemna Patriotyczna. I wyprodukujcie gadżety dla dzieci – ręcznie robione skrzydła husarii. Jesteście Zespołem Pieśni i Tańca? Idealnie: zróbcie spektakl „Noc Kupały”. Pląsy rytualne nad ogniskiem. Jesteście biblioteką? To z czytelnikami wspólnie może rekonstrukcja rzezi Woli? Jesteście towarzystwem promującym literaturę kobiet? Musicie się przebranżowić i zrobić u siebie remizę – remizy błyszczą. Strażacy niosą kaganek oświaty. Dziedzictwo chrześcijańskie pomp polskich – taka pogadanka w remizie – ma szansę na grant.

20 lat działam w sektorze OPP. Takiego lizusostwa jak żyję nie widziałam. Sądziłam, że wstaliśmy z kolan, ale płaszczymy się jak nigdy dotąd.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 4

Dodaj komentarz »
 1. Niby Nycz, a tak to się zaczęło,
  niby Nycz, zwyczajne pa pa pa.

  Babcia stała na balkonie,
  dołem kardynał defilował,
  ledwie go ujrzała, nieomal zemdlała:
  skrapiać trzeba było skronie…

 2. Noc Kupaly nie przejdzie.
  Serdeczne pozdrowienia za doskonaly wpis (hmmm w PIS wpis?)

 3. Spokojnie. Są „koraliki” jest zabawa. Nie będzie „koralików”, zjedzą misjonarza.

 4. .. kardynal Nycz byl widzial ,pogadal a nawet pomodlil sie i poszedl ,kosciol zrobil swoje !!