Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Jakoś to nie będzie! - Kolejna witryna oparta na WordPressie Jakoś to nie będzie! - Kolejna witryna oparta na WordPressie Jakoś to nie będzie! - Kolejna witryna oparta na WordPressie
PiS

17.09.2018
poniedziałek

Entliczek mętliczek

17 września 2018, poniedziałek,

Jest znany wierszyk, mniej więcej kojarzymy autora. Chyba Brzechwa, ale może ten drugi, jak mu tam, też asymilowany Polak, taki Żyd, co to lepiej po polsku od niejednego Polaka pisał? I coś tam było z nakrywaniem stoliczka i czerwonym koszyczkiem. A może to stolik był czerwony? Czerwony, ojej, może niekoniecznie, czerwień źle się w naszym kraju kojarzy. Zielony koszyczek? Czerwone sztandary należą do muzeum komunizmu, którego miejsce jest w podziemiach zburzonego Pałacu Kultury.

Słucham czasem koleżanek i kolegów w moim wieku i my, szpetni czterdziestoletni, taki mamy mętliczek w głowie, że prostych wierszyków wyrecytować nie potrafimy. Z tego mętliczku – pobłądziliśmy. Pogubiliśmy się w recytacji, trochę pozapominaliśmy, a trochę gadamy, co popadnie, byle na przekór, byle zaistnieć, byle się wyróżnić, bo jesteśmy indywidualistami (egoistami?), którzy w szeregu nie chcą stać i bo dziś takie „wyraziste”, „kontrowersyjne” głosy są słyszalne wśród pisków na tłiterze. Tak sobie tłumaczę plecione przez niektórych znajomych androny o tym, że PiS to lewica. Androny, jak wiemy również z Brzechwy, nocą potrafią się wymykać i robić szkody.

Skąd się wziął ten mętliczek pojęciowy – to wiemy. Za dużo wycierpieliśmy pod sowiecką okupacją, rzekomo bawiąc się w wesołym baraku, żeby przez ostatnie lata przypominać dawnych myślicieli i myślicielki lewicowe. Był jakiś Waryński, był proletariat, jakiś Ludwik Krzywicki, tajny Uniwersytet Latający, Międzynarodówka, walka klas, niektórym o ucho obił się Centrolew, ale co było, to było złe, a nadeszła niewidzialna ręka rynku, precz z zakładem pracy, witaj korporacjo. W nowym świecie po kryzysach giełdowych nic się nie zmieniło, ale na nielicznych stoliczkach w okredytowanych mieszkankach pojawiło się opasłe tomiszcze „Kapitału w XXI wieku” Piketty’ego. Lecz chciałoby się te liczne statystyki czytać ze zrozumieniem i redystrybucją głowę obciążać – wszak Polska to nie jakaś kolonialna Francja. My tu pałace właśnie odzyskujemy, a nie się nimi dzielimy. Mętliczek zatem totalny.

W mętliczku zginęły nam te najwyrazistsze antylewicowe założenia i działania „naczelnika” PiS. Misją PiS jest chrystianizacja, a dokładniej urydzykowienie każdej Polki, Polaka, przedszkolaka, wód gruntowych, zwierząt futerkowych i całej przyrody. Czy to jest lewicowa walka o świeckość państwa? Przy nich kościółkowość Platformy, która darowała nasze miliony na muzeum (?) Opatrzności Bożej zwane wyciskarką do cytryn na Wilanowie, to drobny gest. W religijnym państwie PiS niedługo chrzcić będzie się również ciąże urojone, a osoby niechrzczone będą pozbawiane 500 plus.

PiS kocha arystokrację, a nie lud miast i wsi. Kto robił interesy z Czartoryskimi? Kto był tu ministrem zdrowia? Marzą im się gabinety, tytuły szlacheckie, szable i feudalizm z wdzięcznymi parobkami.

Równy dostęp do edukacji. Czy likwidacja gimnazjum, zmniejszanie liczby szkół wyższych, utrudnianie kobietom robienia kariery naukowej, odpływ dzieci do szkół prywatnych to jest równy i szeroki dostęp do edukacji?

Internacjonalizm – czy niszczenie Europy i skazywanie Polski na przyjaźń z Orbánem – to jest lewicowa otwartość?

Czy zwiększanie roli wojska, większe wydatki na strzelnice i broń – to jest lewicowe?

Czy zabieganie o wizytę na dywaniku u Trumpa, który postuluje obniżanie podatków dla gigantów naftowych i innych rekinów finansjery, to jest lewicowe? Trump wierzy, że wielki biznes jest lekiem na wszelkie problemy planety, a rozwarstwienie społeczne przejmuje go mniej niż forma jego pomarańczowej grzywki. Trump niszczy zalążki publicznej służby zdrowia – to jest lewicowe? Równość i braterstwo? Naaaaprawdę? PiS jest partią, która ma te hasła na swoich czerwonych sztandarach?

Zdrowie i higiena dla wszystkich, umizgi do antyszczepionkowców – to jest lewicowość? Obniżenie (trzykrotne!) wycen na procedury kardiologiczne – to jest lewicowe? Wprowadzili Boya-Żeleńskiego i Irenę Krzywicką na listę lektur w walce o zmniejszenie liczby ciąż u nastolatek?

Zielony. Naprawdę? PiS-owi zależy na przyrodzie, losie pszczół i lasów? PiS zrobił coś, by zlikwidować kopciuchy? Zakazać diesli w miastach? Promować rowery? Czy prezes na rowerze w ogóle potrafi jeździć?

Więcej kobiet w polityce? PiS robi coś dla uaktywnienia roli kobiet prócz upokorzenia Szydło? Wiem, że zachwyca Was 500 plus – pomysł trafiony, potrzebny, genialne narzędzie manipulacyjne i generujące konsumpcję i popyt. 500 plus dobrze się pieni i łatwo mydlić nim oczy, a w tej pianie trudno niektórym z nas odróżnić czerwień od czerni, socjalizm od pisizmu.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. Autorko – bardzo celny wpis !

 2. Pińcet do ręki a reszta niech się wali bo dali.Ponad jedno pokolenie polaków pracowało na to,żeby można 500+ realizować(oczywiście jest to kretyńsko skonstruowane) ale co to kogo obchodzi.Dali?Dali.Na nich trzeba głosować bo oni na pewno nie odbiorą a obiecują mnóstwo innych plusów.S–ł pies lewicę,prawicę,liberałów,neoliberałów,wszystkie kościoły różnej maści,dżendrystów,rydzyków itd. itp.Suweren nie jest głupi.Dają to bierze.Nieważne kto.Są jeszcze jakieś złudzenia co do jakichkolwiek wyborów.Przyjdzie kryzys to suweren pogoni kogo trzeba i obejmą rządy elity,które będą znowu naprawiać i zarabiać a następnie suweren znowu wyciągnie rękę i znajdzie się następny żądny władzy,który ponownie rozda to co poprzednicy zarobili.Ten naród tak ma-krok do przodu dwa do tyłu a świat ucieka

  =

 3. Poplątanie z pomieszaniem pani Redaktor.Narazie ,to rola wojska pomniejszona ,o niespełnione obietnice pana Antoniego.A wdzięczny jestem, za przypomnienie słowa ,-INTERNACJONALIZM.Ale obawiam się ,że za przypominanie słów komunizmu ,może się skończyć ściganiem przez IPN. Paczkę na pewno przyślę ,w razie potrzeby.A le .dla przekupienia suwerena, zrealizowana tzw pomoc, w postaci pińcet, jest dramatem .,dla przyszłego rozwoju kraju. Kiedyś był ocet ladach ,a niedługo ,będzie towarów jak mrówków ,ale ocet będzie kosztował pół pensji.A kogo przypomina pan premier ?Może pana prezydenta z za wielkiej wody ,któremu Król Hiszpanii powiedział -zamknij się.A co lewicowości prezesa i akolitów ,popieranych przez purpuratów ,szkoda trżępić komputer..Jaka to lewica ,każdy widzi.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Pani Agato, mam nadzieje, ze pani ojciec jest dumny z corki, ktora pisze lepiej od niego.
  Pozdrowienia

 6. Pewnie pani to i tak wyrzuci.
  Ale tak spontanicznie: DOBRE i rzadkiej jakości

 7. Szanowna Pani!
  Też jeszcze należę do grona szpetnych czterdziestoletnich. W 1982 i 1988 kraj w którym mieszkaliśmy był ekonomicznym bankrutem. Mieliśmy kartki na benzynę, mięso, cukier i masło. Praktycznie zamknięte granice na cały świat. Zero autostrad, bezwartościowe pieniądze, jedną oficjalną religię, cichą polityczną wojnę domową i zero nadziei na przyszłość. Trafnie syntetyzuje Pani sytuację Polski z roku 2018. Państwo zmierza w stronę całkowitego przekreślenia wszystkich cywilizacyjnych osiągnięć: równouprawnienia, tolerancji, otwartości, świeckości, racjonalnego myślenia w nauce, polityce, mediach. Nie będzie litości dla wykluczonych: biednych, obcych, ludzi o innym światopoglądzie, przedstawicieli LGBT, starców, kalek, mieszkańców prowincji. Nie wierzę w optymistyczną przyszłość. Już mentalnie wyprowadzono nas z UE. Straciliśmy sensownie funkcjonującą Konstytucję. Będą „reformy” a jakże: zrobi się jeszcze bardziej duszno i ciemno. Moja opinia nie ma żadnego znaczenia. Jednak mimo wszystko trzeba na zimno obserwować utopijne marzenia o stworzeniu nowego wspaniałego świata „Europy Ojczyzn”. Jednak… rzeczywistość okaże się zupełnie inną bajką niż myślą obecni władcy państwa. Międzynarodowy chaos pogrzebie ich dumne polityczne plany. Nadzieją – ludzie kultury. Oto jaki jestem naiwny. Pozdrowienia.